De ceva timp pe inima noastră apasă o povară: numărul divorțurilor este în creștere în bisericile evanghelice din România.
Împreună cu Natalia, soția mea, am consiliat cîteva cupluri, am ascultat experiențele altor cupluri implicate în consiliere premaritală, inmaritală și postmaritală (Doamne ferește!). Am intrat în bibliotecă, am citit cîte ceva. Ne-am uitat în istorie la problemă și soluții.
În tot mai multe cazuri, mai ales în ultima vreme, din ce am constatat noi, una dintre cauzele pricipale ale divorțului este lipsa de comunicare. Soțul și soția nu petrec aproape deloc timp împreună. Unor cupluri nu trebuie să le spui ”vorbiți între voi cu psalmi și cîntări de laudă”, trebuie să le spui doar atît: ”VORBIȚI ÎNTRE VOI!”. Cei care formează familiile, mai ales în mediul urban, trec unul pe lîngă altul, fiind izolați fiecare în și cu lumea lui/ei. Sînt ca două trenuri care se șuieră în gară pentru cîteva minute, apoi dispar. Fiecare este cu slujba lui/ei, cu tableta lui/ei, cu mașina lui/ei, cu telefonul lui/ei, cu setul de prieteni/prietene… ai/ale lui, ai/ale ei.
De doi ani încoace, dar mai ales din luna septembrie a acestui an, Dumnezeu ne-a dat ghes prin diferite întîmplări, discuții, parteneri, care au răsărit cu același gînd în minte … ne simțim împinși către un proiect pe cît de simplu, pe atît de neobișnuit, straniu, dar nu străin de istoria europeană: o casă a împăcării prin izolare controlată și mediere biblică, cu un curriculum de discipline fizice și spirituale. Ora et labora! cum spunea latinul! Roagă-te și muncește! Vor fi activități spirituale, post și rugăciune, dar și grădinărit și alte forme de ”rugăciune a mîinilor” și nu numai.
Tradiția există în mai multe locuri din Europa, ba chiar și în spațiul românesc a existat vreme de 300 de ani.
Ideea este simplă. Dacă un cuplu dorește să se implice în acest program de mediere spre împăcare, trebuie să accepte să stea 10-14 zile într-o casă mică, în intimitate totală, în izolare, cu un singur pat, o singură cameră, o singură baie, o singură lingură, un singur tacâm … .
Noi (sau alte cupluri implicate în procesul de consiliere) le vom aduce hrană, apă și … sfătuire și vom munci împreună cu ei. Ei, câtă vreme vor fi singuri, vor trebui să împartă același spațiu, fără camere despărțitoare, vor trebui să se roage împreună, să muncească o mică grădină împreună, să culeagă roadele acelei grădini împreună.
Terenul de 2800 m2 există într-o comună din România. Ne-a fost donat nouă, mie și Nataliei, prin purtarea de grijă a unei familii deosebite. A fost împrejmuit, pregătit pentru construcție, toate acestea din fondurile noastre personale. Proiectul este și va rămîne al nostru personal, dar sub autoritatea spirituală a bisericii și sub supravegherea unui bord de consultanță, format din oameni de afaceri, juriști, lideri spirituali.
Un arhitect entuziast și-a dăruit timpul pentru acest proiect. Doi designeri au început să se ocupe de interior și exterior. Practic va fi o replică cu modificări a unei case tradiționale din Bucovina la exterior. Interiorul va fi modern: cu instalație sanitară, o mică bucătărioară cu masă, un pat, două fotolii în jurul unei sobe, care sobă va fi dăruită de alt cuplu.
Un alt cuplu tînăr a donat un generator de curent pentru instalația de apă și un burghiu de pămînt pentru plantat perdeaua de pomi, perdea de pomi care va sluji la crearea unui spațiu verde tampon între restul satului și casa cu pricina.
Nu va exista curent electric pentru o vreme, cei implicați în program nu vor putea folosi tablete, telefoane mobile sau orice alt instrument de conectare cu lumea de afară. Iluminatul va fi cu gaz lampant în primă fază, ca acum 100 de ani. Cei aflați în programul de consiliere vor fi vizitați o dată pe zi pentru hrană și evaluare.
O asemenea poartă va străjui intrarea … cei doi vor fi închiși într-o grădină, pentru că procesul prin care vor trece va fi un fel un fel de revers simbolic al alungării din Rai și un înger îi va păzi în mod grafic.
Inițial ne-am gîndit la o rulotă, dar este foarte scumpă și are multe dezavantaje, apoi ne-am gîndit la o casă mobilă de genul ACESTEIA. Alte dezavantaje, deși nu excludem și această variantă pentru o extindere a proiectului. Și noi va trebui să stăm, cît timp vom avea cuplul sub supraveghere undeva în preajmă, dar la o distanță optimă pentru păstrarea intimității.
Pînă la urmă, după mai multe consultări, ne-am gîndit la reconstrucția acestei replici în care a trăit o familie care a avut 11 copii, o familie minunată, pe care o cunosc personal.
Cautăm parteneri! Deja trei prieteni sînt ferm determinați să ajute! Dacă ai ști că cei 100 sau 200 sau 500 de lei ai tăi pot contribui la salvarea unei familii, a unei căsnicii, ai dărui cu drag acești bani? Estimez costul construcției undeva la circa 15.000-20.000 de euro. Primele donații au și început să apară.
Ca întotdeauna, în proiectele pe care le-am desfășurat și cu Universitatea Emanuel sau cu Hospice, transparența va fi totală și întreaga acțiune va fi supusă unei supravegheri stricte din partea unei biserici locale, care asumă supravegherea SPIRITUALĂ.
Casa va fi construită tot de cupluri care vor să se implice în proiect, fie ca ”sponsori” (poți plăti cu bani, cu timp, cu munca brațelor), fie ”pacienți”. Am primit, de asemenea, consultanță în grădinărit și pomi, arbori, arbuști drept donație.
Fiecare dintre cuplurile participante la proiect vor trebui să respecte regula ”ora et labora”. Ne vom ruga împreună, dar vom munci împreună. Fizic. Grădinărit, meșteșugărie, întreținerea terenului, a casei.
Identitatea cuplurilor participante va fi protejată. Locația va fi protejată pe cît posibil. Intimitatea va fi asigurată.
Adunăm bani, facem planuri, proiecte, deși nu avem acum ”chef” de construcție, noi înșine fiind acum epuizați financiar și emoțional după finalizarea propriei case, dar o parte din ”dărnicia” noastră merge către acest proiect.
Așteptăm meșteri pricepuți: dacă vă pricepeți la lemn, puteți prelua o parte din lemnărie, dacă știți materiale ieftine de construcție, așteptăm donații în materiale (casa va fi pe un suport de beton – șoarecii – pereții din cărămidă arsă – tot de frica șoarecilor, acoperișul din țiglă), dacă vă pricepeți la fier forjat, iată, poarta trebuie realizată.
Dacă vreți să scăpați de ceva mobilă, cînd va fi gata casa trebuie mobilată. Casa va fi încălzită cu lemne, sobă de teracotă. Acesta este unul dintre avantajele unei asemenea locuințe. Programul poate merge și pe timpul iernii, nu numai pe timpul verii, așa cum prevedeam, dacă ne pricopseam cu o rulotă. Pînă la urmă probabil noi și celelalte cupluri de consilieri vor sta în cam aceleași condiții ca o formă de postire.
Proiectul este proaspăt, dar ardent. Arde și ne arde! Ne arde sufletul și sperăm să putem primi prima familie în program cît mai curînd posibil.
Dacă aveți idei, le primim cu bucurie!
Lucrarea aceasta se va desfășura sub autoritatea și supravegherea unei biserici locale, va fi o extensie a lucrării unei biserici locale. Noi și alte cupluri, care se vor oferi spre consiliere, vom da socoteala unei structuri de autoritate.
Regulile de colaborare vor fi foarte clare și nenegociabile.
Articol publicat initial pe mariuscruceru.ro.
